Komentowana treść: DOSBox 0.73
[#1] Re: DOSBox 0.73
Jesss! Now to activate the machine... :)
[#2] Re: DOSBox 0.73
Morgoth czyzbyś naprawił pega?
[#3] Re: DOSBox 0.73

@Arbuz, post #2

Raczej ma Mini ;)
[#4] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #1

No tak... Nie bangla, niestety. Spróbuję naszykować jakiegoś debugloga.
[#5] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #4

U mnie działa. Nawet wyjście nie wywala już błędu (co robiły porty wcześniejszych wersji).

Edit: dobra, znalazłem jednak jednego buga. Czasami po wyjściu gry DOSBox nie wraca do DOSa. Ukazuje się czarny ekran i jedyne co pozostaje to wyjście z programu.

Ostatnia edycja: 15.11.09 14:06:41
[#6] Re: DOSBox 0.73

@Solo Kazuki, post #5

u mnie też działa nienajgorzej - dzwięk zupełnie przyzwoicie, nie wiesza się
[#7] Re: DOSBox 0.73
bez bsdsocket.library program sie nie odpala i nie dziala rowniez na 1.4.5


Ostatnia edycja: 15.11.09 14:53:48
[#8] Re: DOSBox 0.73
Z czystej ciekawości: jak wygląda kwestia odgrywania midi w Amigowej wersji?
Przykładowo, co podaje DOSBox na rozkaz "mixer /listmidi"?
Można wykorzystać potencjał sprzętowego wsparcia kart Sound Blaster Live! (czy jakich to tam w Amisi można mieć)?
Może jeszcze lepiej: można ładować programowo banki sampli midi?
Coś takiego, to byłoby coś przez duże C...
[#9] Re: DOSBox 0.73

@Norbert, post #7

Wrzuciłem bsdsocket do libs: i dalej się nie włącza, ale za to przestał pożerać pamięć przy każdej próbie odpalenia. Jeszcze jakieś pomysły, zanim wrzucę gdzieś debugloga?

A, zanim ktoś spyta - Snoopium nie pokazuje nic ciekawego (a przynajmniej tak mi się wydaje).
[#10] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #9

ta biblioteka tworzona jest dynamicznie przez stos TCP.
ta ktora wgrales jest z amosa. wykasuj ja.
[#11] Re: DOSBox 0.73

@Norbert, post #10

Ups... Coś się po głowie tłukło, ale i tak wartało spróbować. No dobrze, to teraz wracamy do punktu wyjścia - program się nie uruchamia, tylko zjada ok. trzydzieści mega RAM (z czego wynika, że mogę go spróbować uruchomić dwa razy, zanim zostanie mi żałośnie mało pamięci). Jeszcze jakieś sugestie?
[#12] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #11

U mnie na Efce też nie bangla.Podobnie jak u Ciebie zabiera ok.30mb z ramu.
[#13] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #11

moze ustaw w pliku konfiguracyjym zeby pobieral mniej pamieci
[#14] Re: DOSBox 0.73

@Solo Kazuki, post #5

Po dłuższym testowaniu, muszę przyznać że autor portu zrobił kawał dobrej roboty. Wersja ta jest wyraźnie szybsza niż poprzednie. Nareszcie jest sens grać w gry Betrayal at Krondor (grafika wektorowa 3D) czy Albion (bitmapowa 3D). Przy tym obciążenie procesora na frameskip=1 (w starszych wersjach musiałem dawać 2 żeby nie dobijało ciągle do 100%) i cycles=4500 rzadko przekracza 80%! Zazwyczaj oscyluje w granicach 60%. Przy tym emulacja jest dokładniejsza (co jest logiczne) i działa więcej rzeczy.

Niestety zauważyłem kilka pomniejszych błędów.
Pierwszy, o którym wspomniałem to czarny ekran po wyjściu z jakiejś gry do DOS'a. Zauważyłem że dzieje się to tylko po włączeniu trybu overlay (nie wiem czy wina samego DOSBox'a, czy też portu). W trybach surface czy opengl wszystko jest ok.

Drugim jest "rwanie" dźwięku (głównie muzyki MIDI). Brzmi to niestety gorzej niż w starszych wersjach (rwanie jest bardziej jazgotliwe), pomimo że zdarza się znacznie rzadziej. Co ciekawe, w instrukcji pisze że jest to spowodowane "przewcążeniem" procesora za dużą ilością cykli. O ile w starszych wersjach było to logiczne (obciążenie CPU oscylowało w granicach 100%) i zmniejszenie cykli prawie całkowicie likwidowało rwanie, o tyle w tej wersji (przy obciążeniu >90%) nie można całkowicie go zniwelować, nawet przy niskiej ilości cykli (choć się zmniejsza częstotliwość). Dużo zapewne dałoby zwiększenie priorytetu, ale...

No własnie, trzecim błędem jest brak możliwości ustawienia priorytetu dla DOSBox'a. Pomimo odpowiedniej opcji w pliku cfg ustawienie jej na wyższą wartość (próbowałem zarówno priority=1 jak i higher) priorytet DOSBox zawsze jest 0. A możliwość zwiększenia priorytetu dałaby prawie całkowite wyeliminowanie rwania dźwięku. Wiem, bo testowałem zmieniając priorytet DOSBox'a za pomocą TaskMan. Niestety jest to zabieg chwilowy, ponieważ po ponownej aktywacji programu priorytet powraca do wartości 0.

Ostatnia edycja: 16.11.09 11:32:58
[#15] Re: DOSBox 0.73

@rzookol, post #13

pytanie ile wymaga sam DOSBox...

bo zauważyłem że problemy z odpaleniem mają chyba tylko użytkownicy Efiki.
[#16] Re: DOSBox 0.73

@Solo Kazuki, post #14

Na stronie wstawiłem nową kompilację. W stosunku do pierwszej zmiany to rekompilacja przy pomocy GCC 4.4.2 (dla testu kompilatora), poprawiony output OpenGL, zredukowana wielkość pliku wykonywalnego i kilka mniejszych poprawek.

Co do priorytetu to ustawienie działa (a przynajmniej działało jak testowałem) tylko domyślnie ustawia priorytet 0 dla nieaktywnego okna DOSBox'a i 4 dla aktywnego więc jeśli chcesz mieć wyższy priorytet na starcie to sprawdź z czymś takim:

priority=higer,higer
[#17] Re: DOSBox 0.73

@Solo Kazuki, post #14

Dobrym pomyslem bedzie upewnic sie, ze powersdl w systemie to 14.0 (tylko na tej wersji testowalem)
[#18] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #16

ta wersja juz odpala sie na 1.4.5.
Ciekawi mnie dlaczego poprzednia wersja nie chciala dzialac i to na P2 (MOS2.4 demo)
[#19] Re: DOSBox 0.73

@Norbert, post #18

Z poprzednią 0.73 było coś zdecydowanie nie tak, u mnie mocno się wieszała (MOS2.x na Pegu II a później mini).
Ta działa zdecydowanie stabilniej i szybciej od wcześniejszej działającej (0.63).
[#20] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #16

@morgoth6

GCC 4.4.2 (dla testu kompilatora)

Ma się rozumieć nowa mosowa wersja kompilatora?
[#21] Re: DOSBox 0.73

@eastone, post #20

Sure. Jak widac dzialajaca calkiem dobrze :)
[#22] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #16

Skąd można zassać gcc 4.4.2 do testów?
[#23] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #16

Ta wersja dalej nie uruchamia się na mojej Efice. Mam PowerSDL 14.0 - nawet na wszelki wypadek zainstalowałem go jeszcze raz.

Zmiana ilości RAMu emulowanego PC na, powiedzmy, 8 MB nic nie daje (program nadal zjada 30 MB podczas próby uruchomienia - co prawda czyni tak tym razem tylko raz). Zmiana parametru fullscreen na "false" też nie pomaga.
[#24] Re: DOSBox 0.73

@ZED^lM, post #22

Niebawem powinno sie pojawic na morphos-files.
[#25] Re: DOSBox 0.73

@recedent, post #23

Przygotuje testowa wersje jak uda mi sie dotrzec do domu dzisiaj. Zobaczymy czy da sie cos z tym zrobic.
[#26] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #25

A u mnie ta nowa wersja (trzecia) przy opengl chrzani coś z paletą (np NC jest... na różowo). Przy overlay jest ok, ale dalej przy wyjściu do DOSa jest czarny ekran.

Pozatym... dałoby się coś zrobić z tym "rwaniem" dźwięku? Pomimo obciążenia procesora ~80% i priorytecie higher DOSBox rwie dźwięk. I o ile w starszych wersjach brzmiało to jak trzask płyty gramofonowej, o tyle w tej wersji przypomina jazgot uszkodzonego MP3. Przez to na słuchawkach nie da się grać, bo po kilku minutach takiego rwania człowiek ma dosyć.
[#27] Re: DOSBox 0.73

@morgoth6, post #25

trzecia wersja przestala dzialac na 1.4.5 :(

ciekawostka
mount c t: - pod dosboxem widac ram: a powinno katalog T: (T jest w ram)
jak mozna podmontowac caly dysk/partycje a nie katalog w dosbox?

programik jest szybki
ciekawie wyglada odpalony win95 :)

Ostatnia edycja: 17.11.09 18:06:59
[#28] Re: DOSBox 0.73

@Arbuz, post #2

Niestety nie chyba, że ktoś ma do odsprzedania mostek do niego (robi zwarcie).

Szukam po blaszakowych płytach takiego, dostęp do sprzętu mam (niedaleko jest serwis płyt głównych msi, mają wszystko co trzeba;). Jak się znajdzie, powinien ruszyć :D
[#29] Re: DOSBox 0.73

@Solo Kazuki, post #26

W poprzednich wersjach opengl nie byl wkompilowany nawet wiec wybranie go w konfiguracji grzecznie wracalo do 'surface'. Co do kolorow to problemy pojawiaja sie tylko w trybie okienkowym (przynajmniej u mnie)

W wolnej chwili zerkne na wspomniane problemy.
[#30] Re: DOSBox 0.73

@Norbert, post #27

Zabawne, bo ktos pisal wczesniej, ze wlasnie -3 zaczela dzialac u niego na 1.4.5. Co do montowania to program mial problemy z katalogami w rodzaju T: czy Ram: Poprawilem na szybko w razie czego (mam nadzieje, ze nie spowodowalo to innych problemow) http://tbs-software.com/morgoth/files/DOSBox-0.73-4.lha
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem